Tipy kam na výlet - Mladá Boleslav a okolí

MladáBoleslavDnes.cz
MladáBoleslavDnes.cz
Tipy na výlet - MladáBoleslavDnes.cz

Kam na výlet

MladáBoleslavDnes.cz » Tipy na výlet » MĚSTSKÝ PALÁC TEMPL
Přidej tip na výlet

MĚSTSKÝ PALÁC TEMPL

Foto: Mladá Boleslav, Templ (3) od Jan Polák Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Městský palác Templ reprezentuje vzácnou ukázku pozdně gotického městského šlechtického sídla. Byl postaven okolo roku 1490 a sloužil jako sídlo hejtmana boleslavského panství Jana Císařovského z Hliníka. Palác byl stavěn v době, kdy již byla dokončena parcelace Staroměstského náměstí. Třípodlažní budova je umístěna na skalní ostrožně nad řekou Jizerou v linii hradeb, což palác předurčovalo i k obranné funkci.

Své jméno dostal palác podle ničím nepodložené pověsti, podle které byl postaven pro templářský řád, jehož členy měl do Mladé Boleslavi přivést ze svých cest po Evropě Jan z Michalovic, jeden z předních českých velmožů.

Ve starší literatuře se objevuje názor, že palác vznikl na základech či přestavbou kaple zasvěcené sv. Vojtěchovi, která zanikla v husitských válkách.

Kromě prostor galerie byla v mystických prostorách středověkého paláce otevřena multimediální archeologická expozice vlastnící exponáty ke starším dějinám města do r. 1600.

Součástí stálé muzejní expozice je parkán, kde je vybudováno archeologické hřiště pro děti.

Otevírací doba:
Celoročně: Úterý - Neděle / 09:00-16:00


Odkazy:

Wikipedia
kulturamb.eu/templMapa:Copyright © 1/2009-2017 M+MPspol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos © Freedigitalphotos.net | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.