MladáBoleslavDnes.cz
MladáBoleslavDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Městské divadlo

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Městské divadlo Mladá Boleslav od Michal Bělka Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Budova městského divadla stojí v rohu městského parku "Výstaviště" v Palackého ulici. Divadlo bylo postaveno v letech 1905?1909 a zpracováním projektu i pracemi na iteriéru byla pověřena stavební firma Ferdinanda Fellnera a Edmunda Helmera. Exteriér divadla je však dílem Jana Kříženeckého a Emila Králíka, kteří byli pověřeni přepracováním původního neorenesančního projektu, protože se městské radě zdál málo reprezentativní.

Budovu divadla zdobí keramické masky znázorňující jednotlivé druhy dramatického umění, věnce, socha bohyně divadla Thálie s heslem Umění - síla života.

Nejcennější část výzdoby tvoří sousoší od sochaře Jana Štursy a opona Theodora Hilšera oslavující umění Mladoboleslavska.

Profesionální umělecký soubor působí v městském divadle od roku 1945, v letech 1966 - 1994 bylo divadlo sloučené s kladenským pod názvem Divadlo Jaroslava Průchy (později Středočeské divadlo Kladno a Mladá Boleslav).
Během této éry došlo ke generální rekonstrukci budovy a vytvoření druhé, alternativní scény.

Samostatné městské divadlo funguje od roku 1994.

Divadlo má bezbariérový vstup pro vozíčkáře a tělesně postižené a přízemí hlediště je vybaveno indukční smyčkou pro nedoslýchavé.

Mapa:Sobota 20.10.2018
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.