Tipy kam na výlet - Mladá Boleslav a okolí

MladáBoleslavDnes.cz
MladáBoleslavDnes.cz
Tipy na výlet - MladáBoleslavDnes.cz

Kam na výlet

MladáBoleslavDnes.cz » Tipy na výlet » Klášter minoritů - (Na Karmeli)
Přidej tip na výlet

Klášter minoritů - (Na Karmeli)

Foto: Mladá Boleslav, klášter Na Karmeli od Jan Polák Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Jediným zachovalým klášterním komplexem v Mladé Boleslavi je tento piaristický klášter s kostelem sv. Bonaventury. Klášter byl založen již na konci 13. století řádem minoritů. Za husitských válek (v roce 1421) byl pobořen. Teprve na sklonku 15. století (v roce 1496) byl zpustlý klášter darován Adamem z Cimburka a Tovačova Českým bratřím. Ti zde zřídili sbor, školu a tiskárnu a celý areál pod biblickým názvem Karmel se stal střediskem Jednoty bratrské.

Po bitvě na Bílé hoře, která přinesla zkázu Jednotě bratrské, byl klášter opět přiřknut řádu karmelitánů, ale už v roce 1633 jej opět získali Minorité.
V 17. a 18. století byl komplex opravován.

V roce 1784 museli Minorité klášter opustit a jejich místi zaujali kosmonoští piaristé, kteří sem přestěhovali své gymnázium i kolej z Kosmonos.

V letech 2005 - 2007 proběhla rozsáhlá rekonstrukce objektů, která z vlastního kláštera učinila součást vzdělávacího areálu Škoda Auto a. s.
V bývalém konviktu dál působí integrovaná střední škola.


Odkazy:

Wikipedia
nakarmeli.cz/o-nas-4/historie-arealuMapa:Copyright © 1/2009-2017 M+MPspol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos © Freedigitalphotos.net | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.