MladáBoleslavDnes.cz
MladáBoleslavDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Na Chloumku vznikl nový přístřešek pro hipoterapeutické koně. Pomohla grantová výzva Pohybem pro dobrou věc

10.08.2021
MLADÁ BOLESLAV - Zlepšení komunikace u dětí s logopedickými vadami nebo autismem, zlepšení koordinace pohybu u dětí s mozkovou obrnou, genetickým syndromem nebo různými kombinovanými vadami. To jsou prokazatelné výsledky hipoterapie, kterou poskytuje spolek Equilibro na Mladoboleslavsku. Hipoterapie zlepšuje kvalitu života dětí i celých rodin. Poskytovat klientům kvalitní a bezpečnou terapii však vyžaduje mnoho úsilí a nemalé finanční prostředky, které organizace získává třeba i prostřednictvím grantů. Díky jednomu z nich nyní Equilibro vybudoval nový přístřešek pro své koně.
Foto: jadpro.cz
Hipoterapie zaujala Veroniku Kolaříkovou už během vysokoškolských studií. Její zájem nakonec vyústil v založení vlastního spolku, který dnes sídlí na Chloumku u Mladé Boleslavi. Rukama místních terapeutů prošlo už několik desítek dětí s různými diagnózami, jako je dětská obrna, logopedické vady, genetický syndrom, autismus apod. Příznaky takových onemocnění většinou přetrvávají i několik let, většina klientů tak dochází na terapii dlouhodobě.

Podle časového hlediska znamená pro Veroniku Equilibro práci na plný úvazek, z finančního hlediska se však jedná o něco mezi brigádou a dobrovolnictvím. "Na půl úvazku se jako zaměstnanec věnuji rehabilitaci, zbytek času věnuji spolku. Je to různorodá činnost od uklízení hnoje, péči o koně, krmení, trénink až po objednávání klientů, administrativu nebo vyřizování žádostí o dotace nebo granty," říká Veronika Kolaříková, zakladatelka spolku a terapeutka.

Během let spolek rozšířil své služby ambulantní hipoterapie a intenzivních rehabilitačních programů o pořádání příměstských táborů a pořádání veřejných akcí, jako byly například dva ročníky Charitativního běžeckého závodu. "Hipoterapii nabízíme pro děti od tří měsíců. Rodiče s dětmi k nám docházejí buď 1-2 x týdně po dobu několika měsíců, nebo v rámci intenzivního programu dvakrát denně několik dní vkuse," doplňuje Veronika Kolaříková. Jedna hipoterapeutická metoda trvá maximálně 20 minut, delší sekvence se nedoporučuje z důvodu jak tělesné, tak psychické únavy klienta. U malých miminek trvá hipoterapie jen v řádu jednotek minut, i ty však dokážou podnítit velké změny.

Kůň je silné, empatické zvíře, léčivé účinky má už jen samotný dotek jeho srsti, hipoterapie má však především pozitivní vliv na mozek klienta i na posilování svalů. "Hipoterapie působí pomocí pohybových impulsů vznikajících při koňské chůzi. Tyto impulsy kladně působí na mozek klienta," vysvětluje terapeutka. "Velkou výhodou pohybu koňského kroku je také cykličnost a stále se opakující rytmus, který je pro naše tělo velmi přirozený a vyvolává tak harmonizační účinky."

Nároky na hipoterapeutické koně jsou poměrně velké. Kůň musí být charakterově a fyzicky vhodný, ale také psychicky naladěný. Koně je nutné vycvičit po fyzické i psychické stránce, aby měl zdatné tělo, pružný krok a aby obstál i v situacích, které pro něj mohou být nepříjemné, jako je dětský pláč a křik, přítomnost spousty lidí apod. "Ohledně standardů kvality hiporehabilitačních center není v české legislativě žádná zmínka. Je tedy volný trh a každý, kdo má koně, může tvrdit, že dělá hipoterapii. Což může být velmi nebezpečné," upozorňuje Veronika Kolaříková. "Velkou službu v této džungli dělá Česká hiporehabilitační společnost, která vytváří doporučení a standardy kvality hipoterapie, vzdělává pracovníky, přezkušuje koně v hipoterapii."

V mladoboleslavském Equilibru jsou nyní do hipoterapie zapojená dvě zvířata. Sedmiletý valach Rocky plemene irský cob hipoterapii dělá už tři roky a vozí ty nejmenší klienty. Druhým koněm je americký klusák Lojzík, kterému jsou čtyři roky a v oboru je nováček. "Rocky je menší robustní kůň chladnokrevného typu, má široký hrudník a jemnější krok. Naopak Lojzík má dlouhý houpavý krok a úzký hrudník. Tím můžeme zaopatřit celkem široké spektrum klientů," říká Kolaříková.

Náklady na ustájení koní a jejích péči jsou poměrně vysoké, a to i v době, kdy spolek například z důvodů pandemie nemůže své služby poskytovat. "Nejen že jsme nemohli provozovat činnost, ale nevěděli jsme, jak dlouho to bude trvat. Pro nás nešlo o zodpovědnost za náš život, ale přežití našich koní. I při pandemii mají koně hlad a je nutné o ně pečovat," říká Veronika Kolaříková. I proto se spolek rozhodl vybudovat pro koně přístřešek, aby mohli větší část roku strávit venku na pastvině, která je pro ně přirozenějším prostředím než stáj. Přístřešek, jehož výstavbu podpořil Nadační fond Škoda Auto v rámci své grantové výzvy Pohybem pro dobrou věc, také spolku ušetří nemalé peníze za ustájení koní a péči o ně.

"Výstavbu přístřešku vlastně podpořili všichni Mladoboleslavané, kteří se zapojili do naší grantové výzvy Pohybem pro dobrou věc," říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto. "Každý jejich kilometr zdolaný chůzí nebo během jsme v nadačním fondu proměnili na dvě koruny. Equilibro patří mezi první tři organizace, které už získaly finanční příspěvek na své přihlášené projekty v rámci této grantové výzvy."

Na podporu ještě stále čeká dalších sedm projektů. Všichni sportující Mladoboleslavané, kteří by svým pohybem rádi podpořili kromě svého zdraví i dobrou věc, mají až do 30. listopadu 2021 možnost zapojit se do sportovní výzvy Pohybem pro dobrou věc programu ŠKOFIT.
Autor: Michaela Celárková
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Nicola Koldová je novou vedoucí rozvoje strategie a obchodní sítě Škoda Auto na českém trhu

Škoda Auto na českém trhu obměňuje svůj manažerský tým. Na místo vedoucí rozvoje strategie a obchodní sítě nastupuje Nicola Koldová. Manažerka s rozsáhlými zkušenostmi v automobilovém oboru nahrazuje Miroslava Holana, jenž tuto funkci zastával od ...

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zas ...

Středočeši stárnou, počet seniorů v regionu se během tří dekád navýší o polovinu

Středočeský kraj reaguje na zvyšující se počet obyvatel a také na stárnutí obyvatelstva. V místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seni ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

ŘSD: Upravená světelná křižovatka na silnici I/16 u Řepova je uvedena do provozu

Na silnici I/16 u Řepova na Mladoboleslavsku uvedli silničáři do plného provozu upravenou světelnou křižovatku. Ta je teď zejména díky prodlouženým př ...

Úterý 25.6.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes