MladáBoleslavDnes.cz
MladáBoleslavDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Zdravé plíce pro Mladoboleslavsko! Občané vysadili stovky nových stromů

12.11.2021
Zástupci měst, žáci základních škol, jejich rodiče, učitelé, mladí fotbalisté, klienti Fokusu a další obyvatelé Mladoboleslavska se spojili, aby společnými silami pomohli s výsadbou nových stromů napříč regionem. Ta započala ve druhé polovině října a vyvrcholila během prvního listopadového týdne. Za tu dobu bylo na devíti vybraných místech vysazeno přes tři stovky nových stromů.
Foto: jadpro.cz
Javory, jasany, břízy, lípy, buky, habry, magnolie, ale také ovocné stromy nebo desítky dalších keřů, jako jsou ptačí zob, pámelník, hlošina, meruzalka či růže svraskalá, které mají především nabídnout potravu ptactvu v blížících se zimních měsících. Výsadba nové zeleně na Mladoboleslavsku započala symbolicky 20. října. V den, který je celosvětově vnímán jako Den stromů.

Během následujících sedmnácti dní se společnými silami podařilo vysadit celkem 304 nových stromů. Konkrétně šlo například o čtyři desítky listnatých stromů u sportovního areálu mezi ulicemi Na Radouči a Václavkova, patnáct třešní za mladoboleslavským bike parkem, třicet ovocných stromů za obecním úřadem v Dalovicích, dvacet třešní u obce Čistá, stejný počet dalších ovocných stromů na cyklostezce z Mladé Boleslavi do Řepova, dvacet jeřábů za mladoboleslavským psím cvičištěm, čtyřicet ovocných stromů v obci Vinec, či dalších pětašedesát ovocných stromů v obci Ošťovice-Střehom.

Některá vhodná místa k výsadbě se podařilo najít i díky iniciativě Zelená města, kterou na jaře spustil Nadační fond Škoda Auto. Většina výsadby byla realizována díky nadšení dobrovolníků, kteří se do ní zapojili také na základě výzvy Sázíme stromky pro potomky, za kterou stojí Nadační fond Škoda Auto, Český svaz ochránců přírody Klenice, Ekocentrum Zahrada DDM a Škoda Auto Vysoká škola (ŠAVŠ).

"Snažíme se podporovat projekty, které mají konkrétní význam pro každého obyvatele mladoboleslavského regionu, a témata spojená s přírodou k tomu bezesporu patří. Zamýšlíme se tak nad tím, co můžeme udělat pro to, abychom žili více v souladu s přírodou, a podpořili její biodiverzitu a hledáme možnosti, jak přiložit ruku k dílu. Za tímto účelem jsme se také spojili s partnery, kteří se těmto tématům dlouhodobě věnují, a společně chceme dělat maximum pro dobrou věc," uvedl ředitel Nadačního fondu Škoda Auto Ladislav Kučera s tím, že velký dík patří také sdružení ČSOP Klenice, ale především všem dobrovolníkům, kteří se do akce zapojili.

Stranou nezůstalo ani město Mladá Boleslav, které sázelo především vzrostlé stromy. Čtyřicet jich vysadilo v areálu 7. a 8. základní školy a dalších padesát podél cyklostezky Hejtmánka - Bezděčín. Právě tato lokalita se stala symbolem spolupráce mezi všemi subjekty. V sobotu 6. listopadu zde bylo za účasti desítek dobrovolníků vysazeno sto keřů, které byly umístěny mezi již městem zasazené vzrostlé stromy.

Sází se zpravidla v době vegetačního klidu, prozrazuje odborník


Obecně platí, že drtivou většinu druhů stromů lze sázet právě v průběhu podzimu, popřípadě začátkem jara. "Termíny jsou vázány na období vegetačního klidu. Podzimní výsadba je však příznivější," podotýká Lucie Olišarová z Nadace Partnerství. Důvodem jsou zpravidla nižší teploty a větší míra srážek. "Samozřejmě i zde jsou výjimky. Třeba u teplomilných druhů, jako jsou meruňky a broskvoně, které sázíme zpravidla v předjaří, protože ve zmrzlé půdě se nevytváří kořenové vlášení," upozorňuje.

Při výsadně je ovšem potřeba brát v potaz i další důležité okolnosti. Například velikost dřeviny. S tím souvisí také její vhodné umístění. "Na to se často zapomíná. Musíme pamatovat na to, že kořeny by neměly poškodit inženýrské sítě a zasahovat do ochranných pásem," tvrdí Olišarová.

"Dále je třeba posoudit, jestli je dřevina jedovatá, takovou pak nevysazovat na sídliště, případně k dětskému hřišti. Stejně tak alergici určitě neocení, když jim před domem poroste bříza nebo vrba," poznamenává. "Faktorů je samozřejmě mnoho, proto je vždy vhodné se poradit s odborníkem," dodává Olišarová s tím, že i po výsadbě je potřeba o strom nadále správně pečovat, ať už jde o dostatečnou zálivku, ochranu kmene nebo vyžínání.

Sázení nových stromů má velký význam. A to jak pro přírodu, tak pro lidstvo. Kromě toho, že stromy jsou zdrojem potřebného kyslíku a také dřeva, dále například pomáhají zadržovat vodu v půdě, zabraňují erozi a sesuvům půdy, jsou zdrojem potravy a sídlem živočichů. Mají však také pozitivní vliv na zdraví člověka, a to jak po jeho fyzické, tak duševní stránce. Je totiž dokázáno, že pobyt v přítomnosti rostlin a stromů snižuje v těle množství kortizolu, což je jeden ze stresových hormonů.

Autor: Michaela Celárková
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy posilují bezpečnost v příměstských vlacích ve Středočeském kraji

Od začátku září České dráhy zvyšují bezpečnost ve vybraných příměstských vlacích v Praze a Středočeském kraji. "Nyní máme k dispozici šest hlídek, které dohlížejí na bezpečnost ve více než čtyřiceti ranních a večerních spojích. Zároveň zvyšujeme ...

Dnes začala oprava silnice I/16 na trase Obrubce - Obruby

V pondělí 18. září 2023 začínají silničáři s rozsáhlými opravami silnice I/16 mezi obcemi Obrubce a Obruby na Mladoboleslavsku. Práce si vyžádají dopr ...

Ministr Síkela navštívil Středočeský kraj. Žáci místních škol se seznámili s moderními technologiemi

Škoda Academy v Mladé Boleslavi, pojízdná učebna techniky na základních školách i setkání s podnikateli. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera ...

Na budoucím dopravním řešení v okolí Mladé Boleslavi bude Středočeský kraj spolupracovat se Správou železnic

Budoucí komplexní řešení dopravní obslužnosti ve východní části Mladé Boleslavi získává jasnější obrysy. Radní včera schválili smlouvu o spolupráci me ...

Ředitelství silnic a dálnic zahajuje přestavbu mimoúrovňové křižovatky Kosmonosy na dálnici D10

Ředitelství silnic a dálnic dnes zahajuje přestavbu mimoúrovňové křižovatky Kosmonosy na dálnici D10. Křižovatka se nachází na 46. kilometru a aktuáln ...

Pondělí 2.10.2023
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes