MladáBoleslavDnes.cz
MladáBoleslavDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Ministerstvo životního prostředí: Zásoby pitné vody máme zajištěny, na krizové sucho jsme připraveni

09.05.2019
PRAHA - Na Úřadu vlády ČR jednali opět politici a odborníci sdružení do Národní koalice pro boj se suchem o aktuálním stavu sucha a připravenosti státu na krizové situace nedostatku pitné vody, které mohou nastat opět i v letošním roce. Klíčovým bodem dnešního jednání tak bylo zajištění zásobování domácností pitnou vodou, pokud začne docházet voda v povrchových i podzemních zdrojích v jednotlivých obcích.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Situace je na začátku jara horší než v loňském roce, 50 % území je ve stavu půdního sucha, 80 % vrtů a 66 % pramenů je ve stavu silného či mimořádného sucha. S ohledem na meteorologickou předpověď by mohlo v následujících dnech dojít ke zlepšení půdního sucha, ale stavu podzemních i povrchových vod to příliš nepomůže," uvedl dnes aktuální situaci v oblasti sucha Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu.

"Boj se suchem je pro naši vládu absolutní prioritou. Do roku 2030 do něj investujeme dalších až 30 miliard korun. Peníze máme alokované v rámci Národní investičního plánu České republiky. Na letošní rok máme na boj se suchem peněz dostatek, prioritní je rychlé čerpání a realizace projektů," uvedl dnes po jednání předseda vlády Andrej Babiš.

"Pro letošní rok je podstatná také aktuální naplněnost vodních nádrží, která je díky poměrně dobré zimě dostatečná a dostačující. Vodárenské nádrže mají vodu pro zásobování obyvatel na 20 až 40 měsíců, tzn. že pitné vody pro obyvatele napojení na kapacitní vodárenské nádrže máme dostatek a v případě krize jsme schopni poptávku po této strategické komoditě pokrýt," uvedl dnes po jednání ministr zemědělství Miroslav Toman.

"Současně máme dostatek techniky, jsme velmi operativní v uvolňování velkých cisteren - obce mohou mít dodávku vody do čtyřiadvaceti hodin. Pravdou ale je že dnes stále více obcí potřebuje cisterny na delší období. Ale jsme dostatečně připraveni na krizové situace," ujišťuje ředitel Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

"Pro připravenost státu na sucho, jsou v této fázi, ve které se nacházíme, tedy opakované suché roky, klíčové rychlé projekty, které přinášejí okamžitý efekt," dodal po dnešním jednání předseda vlády Andrej Babiš.

Takové projekty realizují obce díky Ministerstvu životního prostředí, které za poslední rok napojilo na nové zdroje pitné vody nebo posílilo vrty v obcích téměř pro 160 tisíc obyvatel. "Dalších více než 200 tisíc lidí můžeme uspokojit ještě letos. Současně už letos v červnu otevřeme pro města a obce další dotační program na propojení vodovodů za půl miliardy korun, financovaný z prostředků našeho Státního fondu životního prostředí ČR, které jsou klíčové pro dlouhodobé zajištění dostatku pitné vody v obcích. S připraveností na sucho pomáhá obcím i domácnostem také program Dešťovka. Pro obce stále nabízíme až 800 milionů korun a pro domácnosti je k dispozici ještě více než 100 milionů korun. Pokračují i realizace projektů na zadržování vody v krajině. Aktuálně tak nabízí Ministerstvo životního prostředí 4 miliardy korun na boj se suchem, vesměs na projekty, které lze realizovat okamžitě," uvedl dnes ministr životního prostředí Richard Brabec.

Pro řešení sucha jsou samozřejmě nezbytné i preventivní kroky, aby se situace se suchem neprohlubovala.

Ministerstvo zemědělství připravilo pilotní projekt pro šetrné hospodaření zemědělců v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov (Želivka). Projekt spočívá ve výrazně omezeném používání přípravků na ochranu rostlin, jeho cílem je zlepšení kvality povrchové vody. MZe na to má připraveno 60 milionů korun ročně. Dalším novým nástrojem z dílny Ministerstva zemědělství je dotační titul pro pěstitele cukrové řepy. Ještě letos na něj ministerstvo uvolní 200 milionů korun. Zaměřený bude na mechanickou likvidaci plevele, která nahradí plošný chemický postřik. Rozrušování půdy nejen pomáhá bránit erozi, ale také zlepšuje zasakování vody a její udržení v půdě.

"Aktualizujeme také Program rozvoje vodovodů a kanalizací území ČR. Ten mapuje místa, kde je problém se zásobováním pitnou vodou a navrhne konkrétní opatření. První částí jsou investice na řešení následků sucha v zásobování obyvatel vodou v obcích, kde jsou odhadované náklady zhruba 6 miliard korun. Jde například o rozšíření skupinového vodovodu Nýrsko - Klatovy druhou větví do Dobřan nebo napojení obcí v rámci propojení vodovodů Liberec - Bílý Kostel nad Nisou - Hrádek nad Nisou. Druhou částí je propojení vodárenských soustav a skupinových vodovodů s náklady přes 22 miliard korun. Propojení soustav pomůže se zásobováním vodou téměř pro 3 miliony obyvatel," uvedl ministr Toman.

Krajině a její schopnosti zadržovat vodu pomáhají také programy Ministerstva životního prostředí. "Ministerstvo životního prostředí na přírodě blízké projekty zaměřené na půdu, zadržování vody v krajině a zlepšování bilance podzemních vod máme v našich programech do roku 2020 ještě 4 miliardy korun z evropských fondů. Přes 7 miliard jsme již investovali do vybudování tůní, mokřadů, nové zeleně, rozlivů řek, úpravy toků a dalších více než 6 tisíc projektů," vypočítává Brabec.

Nezbytnou součástí boje se suchem je i jeho monitoring a predikce. Díky novému systému HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence), který rezort MŽP spustil v prosinci loňského roku, bude možné už v letošním roce pružněji reagovat na sucho. HAMR je online předpovědní systém pro zvládání sucha, který v pilotní fázi zajišťuje informování široké veřejnosti o stavu sucha. Díky němu se veřejnost dozví, kde je na území České republiky sucho a jak je závažné. Každý si tak může udělat představu o tom, jaká je právě situace, jestli se v nejbližších dnech změní a připravit se na možné dopady s předstihem - šetřit s pitnou vodou, zadržet srážkovou vodu apod.

Druhou část spustí MŽP v průběhu léta 2019, tato fáze bude odpovídat požadavkům úprav vodního zákona. Systém tak bude sloužit i jako podklad pro rozhodování tzv. komise pro sucho. Ta bude fungovat během vyhlášeného stavu nedostatku vody na území kraje (příp. i obce s rozšířenou působností) a v její kompetenci bude i regulace odběrů pitné vody.

Díky systému HAMR na jednom místě jednoduše zjistíme údaje o aktuálním stavu řek, půd i hladin podzemních vod či informace o možném vznikajícím nedostatku vody v dané oblasti. HAMR tak komisi umožní porovnání, zda je množství zdrojů v lokalitě dostatečné pro požadovanou potřebu, nebo zda je potřeba odběry regulovat. Více informací ZDE.

Současně s rozvojem nové aplikace HAMR se pod vedením VÚV rozběhlo už i několik projektů umělé infiltrace povrchové vody do podzemních vod, která v budoucnu může zachytit vodu v suchem postižených oblastech. "Budeme testovat, zda lze zachycenou vodu z břehů řek nebo ze srážek infiltrovat do podzemí a použít na výrobu pitné vody. Jsou to revoluční projekty, i když už odzkoušené např. v Izraeli, tak trochu jimi pomáhámpřírodě. Ale pokud budou projekty úspěšné, lze je pak aplikovat v obcích po celé ČR a mohou přinést miliardy litrů vody k různému využití," uzavírá ministr Brabec.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Od července je ve Škoda Muzeu k vidění nová výstava - 60 let vozu Škoda 1000 MB

Mladá Boleslav - Před 60 lety začala výroba moderního rodinného automobilu Škoda 1000 MB s motorem v zádi celokovové karoserie, toto výročí si nyní Škoda Auto připomíná speciální výstavou. Až do 5. ledna 2025 můžete ve Škoda Muzeu sledovat příběh ...

Škoda Kodiaq Sportline přijíždí na český trh s emotivním designem a bohatou výbavou

Mladá Boleslav - Druhá generace modelu Kodiaq se rozrůstá o dynamicky laděnou variantu Sportline. Ta nyní vstupuje na český trh za doporučené prodejní ...

Na pomoc s likvidací černých skládek můžou obce dostat až milionovou dotaci

Nelegální skládky a smetiště trápí nejednu obec. Představují značné riziko pro životní prostředí, mohou z nich unikat nebezpečné látky do půdy, vody i ...

Škoda prodala 100 vozů Fabia RS Rally2

Mladá Boleslav - Škoda Motorsport prodala 100 kusů svého nejnovějšího rallyového speciálu Škoda Fabia RS Rally2. Jubilejní vůz byl během malé slavnost ...

Z Prahy startují další letní výlety s Cyklohráčkem

Už v úterý 9. července vyjede turistický vlak Cyklohráček na svoje letní turné. Již třetím rokem se s ním budete moci během července a srpna každé úte ...

Pondělí 15.7.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes