MladáBoleslavDnes.cz
MladáBoleslavDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zřícenina hradu Dražice

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Drazice Castle 04 od Prasopestilence Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Zřícenina hradu Dražice se nachází ve stejnojmenné vesnici nad pravým břehem řeky Jizery. Jeho zakladatelem byl nejspíše jeden z purkrabích Pražského hradu, Řehoř z Litovic. První zpráva o hradu pochází z r. 1264 a je pravděpodobné, že k jeho založení došlo nedlouho předtím, kolem poloviny 13. století. V dostavbě nového rodového sídla pokračovali ještě v prvních letech 14. století jeho synové Řehník mladší a Jan.

Hradní areál měl půdorys lichoběžníku, obehnaného ze všech stran hlubokým příkopem s hliněnými valy, vysokými na severní a západní straně až 2 m. Na západní straně dominovala samostatně stojící okrouhlá věž, hláska.
V roce 1424, během husitských válek, byl dražický hrad, tehdy náležející Alešovi Škopkovi z Dubé, vypálen katolickými pány z okolí. Údajně další útok na Dražice byl podniknut roku 1448 vojskem Jiřího z Poděbrad, neboť bratři Jan a Bohuslav z Kunvaldu, majitelé dražického panství, proti němu aktivně vystupovali.
Dražice byly sídlem vrchnosti až do 20. let 16. století, kdy si Fridrich z Donína nechal postavit nové sídlo v Benátkách. V roce 1599 je při prodeji benáteckého panství císaři Rudolfovi II. uváděn jako pustý.

Z výstavného dražického hradu se do dnešní doby zachovaly pouze zbytky velkého paláce a okna kaple, na vnější straně široce lomená, s bohatou čtyřdílnou kružbou, zužující se směrem dovnitř do obdélníku.
Zřícenina hradu je volně přístupná.

Mapa:Sobota 20.10.2018
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.